Lab Workshop: Black Mirror and Philosophy – 7.8.2018

Lab Workshop: Black Mirror and Philosophy – 7.8.2018

In this workshop, we will watch and discuss the Black Mirror episode called the “White Christmas”.

The “White Christmas” episode weaves together several stories and two main technologies: the Z-Eye that allows blocking others (as well as taking pictures, zooming in, etc.) and cookies that are like an extreme form of personalized AI assistants. Both of these technologies raise a variety of philosophical questions. In this workshop, we will focus on the Z-Eye technology and specifically its function in blocking people.

Blocking is a practice that already exists in social media. The “White Christmas” episode highlights key ethical questions when this seemingly noninvasive technology is transferred to the real world. Ranging from a form of discussion stopper to a form of social punishment, the technology raises various ethical dilemmas. Some main questions are the following: How does blocking affect human interactions especially when dealing with difficult situations? To what extent does one have a right to privacy and a right to be free from unwanted interactions? When does one’s right to privacy violate another’s right to have information about her life? And how does blocking evolve as a form of punishment from within a relationship to society-wide?

The workshop will be led by Laura Haaber Ihle and Cansu Canca.

This workshop is supported by TTGV.

Meeting language: English

Register

Limited seats — registration required, a confirmation e-mail will be sent.

Date and time: 7 August, Tuesday 6:30–9:30 pm

[We will first watch the episode. Those who have seen it can join the discussion at 8 pm.]

Location: TTGV Office (across Istinye Park)

ITU Ari 2 A Blok Kat: 7

 

⬛  ⚫  ⬛  ⚫

Atölye: “Black Mirror” ve Felsefe

Bu atölyede Black Mirror dizisinin “Beyaz Noel” bölümünü izleyip tartışacağız.

“Beyaz Noel” bölümü birkaç hikayeyi ve iki ana teknolojiyi bir araya getiriyor: Fotoğraf çekmenin, zoom yapmanın yanı sıra kişilerin engellenmesini de sağlayan Z-Eye teknolojisi ve kişiselleştirilmiş yapay zeka asistanlarının aşırı bir şekli gibi olan “cookie”ler. Bu teknolojilerin her ikisi de çeşitli felsefi soruları gündeme getiriyor. Bu atölyede, Z-Eye teknolojisine ve özellikle de insanları engelleme işlevine odaklanıyoruz.

Engelleme, sosyal medyada zaten var olan bir uygulama. “Beyaz Noel” bölümü, bu görünüşte agresif olmayan teknolojinin gerçek dünyaya aktarıldığında ortaya çıkardığı etik soruları vurguluyor. Bu teknolojinin tartışmaya son vermekten, toplumsal cezalandırma biçimine uzanan uygulamaları, çeşitli etik ikilemleri ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan bazıları şunlar: Engelleme kullanımı, özellikle zor durumlarla baş ederken, insan etkileşimlerini nasıl etkiler? Kişinin ne ölçüde gizlilik hakkı ve istenmeyen etkileşimlerden kurtulma hakkı vardır? Birinin gizlilik hakkı ne zaman bir başkasının hayatı hakkında bilgi sahibi olma hakkını ihlal eder? Engelleme, bir ilişki içinde cezalandırmadan toplum çapında bir ceza biçimine olarak nasıl dönüşür?

Atölye Laura Haaber Ihle ve Cansu Canca tarafından yönlendiriliyor.

TTGV‘nin desteği ile organize edilmekte.

Atölye dili: İngilizce

Kayıt

Kayıt zorunludur, kayıt onay e-maili adresinize gönderilecektir.

Tarih ve saat: 7 Ağustos, Salı 18:30–21:30

[Bölümü izleyerek başlayacağız. Önceden izlemiş olanlar, tartışmaya 20:00’de katılabilirler.]

Yer: TTGV Ofisi (İstinye Park karşısı)

ITÜ Arı 2 A Blok Kat: 7

 

.Leave a Reply